Y3W021 Wheel Balancer
Call for Price
- + 2D Semi-automatic wheel data entry
- + Italian software with 7 alu programs including ALU Smart
- + Voice function
- + Integrated LED light
- + AUTO-STOP function
- + Laser pointing for easy positioning of the wheel weights
- + Suitable for high performance wheels
- + Quick measuring with the intelligent reading arm
Additional information
| Rim diameter | 10” – 24” |
|---|---|
| Rim width | 1.5” – 20” |
| Max. wheel diameter | 1,000 mm |
| Max. wheel weight | 70 kg |
| Rotation speed (RPM) | 200 rpm |
| Power supply | 230 V – 1 Ph – 50 Hz |
| Motor power | 250 W |
| Noise level | < 70 dB |
| Balancing time | 10 s |
| Precision | ±1 g |
| Weight (net) | 150 kg |
| Machine dimensions | 1,300 × 1,150 × 1,700 mm |

