Y4W600 Wheel Balancer for Trucks
Call for Price
- + 2D Semi-automatic wheel data entry
- + Inverter technology guarantees efficiency and precision during balancing
- + With a low rotation speed, made for fast measurement
- + Laser indication, LED lighting and integrated wheel lift
- + Italian software including ALU Smart
Additional information
| Rim diameter | 1” – 28” |
|---|---|
| Rim width | 2” – 20” |
| Max. wheel diameter | 1,250 mm |
| Max. wheel weight | 200 kg |
| Rotation speed (RPM) | 120 rpm (car) / 80 rpm (truck) |
| Power supply | 230 V – 1 Ph – 50 Hz |
| Motor power | 370 W |
| Noise level | < 70 dB |
| Balancing time | 9 s (car) / 20 s (truck) |
| Precision | ±1 g (car) / ±10 g (truck) |
| Second test | ≤ 5 g |
| Weight (net) | 285 kg |
| Machine dimensions | 1,600 × 1,100 × 1,480 mm |

