Y5W880 Tire Changer for Trucks
Call for Price
- + Electro-hydraulic tire changer
- + Center-supported lifting arm for stable operation
- + Durable aluminum alloy die-cast gearbox
INCLUDES:
- ■ Protection cover set for aluminum rims
Additional information
| Wheel clamping ext. | 14” – 26” |
|---|---|
| Max. wheel width | 760 mm |
| Max. wheel diameter | 1,500 mm |
| Max. wheel weight | 1,000 kg |
| Hydraulic oil pressure | 130 – 150 bar |
| Power supply | 400 V – 3 Ph – 50 Hz |
| Hydraulic motor power | 1.5 kW |
| Wheel motor power | 2.8 kW |
| Noise level | < 75 dB |
| Weight (net) | 585 kg |
| Machine dimensions | 2,100 × 1,650 × 930 mm |

