Y8W060B Motorcycle Tire Changer
Call for Price
- + Space-saving swing arm design
- + Foot pedals with stop/move function for fast and easy clamping
- + Optional helper arm available for handling rigid tires
INCLUDES:
- ■ Tire lever
- ■ Inflation gauge
- ■ Rim protection: clamping jaws and bead breaker blade
Additional information
| Wheel clamping exterior | 6” – 24” |
|---|---|
| Wheel clamping interior | N/A |
| Rim width | 3” – 12” |
| Max. wheel diameter | 960 mm |
| Working pressure | 8 – 10 bar |
| Bead breaking force | 2,500 kg |
| Power supply | 230 V – 1 Ph – 50 Hz |
| Motor power | 1.1 kW |
| Rotation speed (RPM) | 6.5 rpm |
| Noise level | < 70 dB |
| Weight (net) | 179 kg |
| Machine dimensions | 1,200 × 1,100 × 1,950 mm |

