Y8W890 Tire Changer
Call for Price
- + Ideal for rigid low-profile and run-flat tires
- + Foot pedals with stop/move function for fast and easy clamping
- + 2-speed operation: normal with full torque, and fast with reduced torque
- + Tilt-back post design
- + Pneumatically locked (de)mount head
- + OPTIONAL: Heavy duty 3-function AL390H helper arm
INCLUDES:
- ■ Tire lever
- ■ Rim protection: (de)mount head, clamping jaws and bead breaker blade
Additional information
| Wheel clamping exterior | 11” – 24” |
|---|---|
| Wheel clamping interior | 13” – 26” |
| Rim width | 3” – 14” |
| Max. wheel diameter | 1,100 mm |
| Working pressure | 8 – 10 bar |
| Bead breaking force | 2,800 kg |
| Power supply | 230 V – 1 Ph – 50 Hz |
| Motor power | 0.75 kW / 1.1 kW |
| Rotation speed (RPM) | 6.5 / 13 rpm |
| Noise level | < 70 dB |
| Weight (net) | 240 kg |
| Machine dimensions | 1,350 × 1,900 × 2,000 mm (max.) |

