Y8W970V Tire Changer
Call for Price
- + Pre-assembled
- + Italian-designed “Leva la Leva“ leverless system
- + Center post clamping
- + Ideal for rigid low-profile and run-flat tires
- + Heavy-duty helper arm and pneumatic wheel lift
- + 2-speed operation
- + Tilt-back post design
- + Pneumatically locked (de)mount head
INCLUDES:
- ■ Tire lever
- ■ Helper arm
- ■ Digital inflation gauge
- ■ Rim protection: (de)mount head, clamping jaws and bead breaker blade
Additional information
| Rim width | 3” – 14” |
|---|---|
| Max. wheel diameter | 1,100 mm |
| Working pressure | 8 – 10 bar |
| Bead breaking force | 2,800 kg |
| Power supply | 230 V – 1 Ph – 50 Hz |
| Motor power | 0.75 kW / 1.1 kW |
| Rotation speed (RPM) | 6.5 / 13 rpm |
| Noise level | < 70 dB |
| Weight (net) | 380 kg |
| Machine dimensions | 2,300 × 1,750 × 2,040 mm (max.) |

