Y9W000B Wheel Balancer
Call for Price
- + 1D Manual wheel data entry
- + 5 programs: 3x ALU, motorcycle and standard
- + Suitable for standard wheels
- + Ideal for the smaller workshop or as back-up machine
- + Simple machine so demands little experience
Additional information
| Rim diameter | 10” – 24” |
|---|---|
| Rim width | 1.5” – 20” |
| Max. wheel diameter | 1,000 mm |
| Max. wheel weight | 65 kg |
| Rotation speed (RPM) | 200 rpm |
| Power supply | 230 V – 1 Ph – 50 Hz |
| Motor power | 250 W |
| Noise level | < 70 dB |
| Balancing time | 10 s |
| Precision | ±1 g |
| Second test | ≤ 5 g |
| Whole machine power | 0.37 kW |
| Whole machine electric current | 2.4 A |
| Weight (net) | 112 kg |
| Machine dimensions | 1,220 × 790 × 1,710 mm |

